Ułatwienia dostępu

Skip to main content

EKG

EKG to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, określające ocenę pracy serca, a przede wszystkim wykrywające jego ewentualne zaburzenia.

Podczas badania EKG umieszczane są elektrody na rękach, nogach oraz klatce piersiowej pacjenta. W ten sposób mogą one z powierzchni ciała zbierać informacje o elektrycznej pracy serca.
Dane z elektrod, pomiędzy którymi występuje różnica napięcia, są zapisywane na taśmie papieru do EKG. Taśma z wynikiem badania (elektrokardiogram) jest następnie interpretowana przez jednego z naszych doświadczonych lekarzy.

Na taśmie z wynikiem można zaobserwować trzy powtarzające się części - razem tworzą one pełny cykl serca.

Składa się on z:

  • napłynięcia krwi do przedsionków,
  • skurczu przedsionków oraz komór,
  • wypompowania krwi z serca.

Podczas skurczu naszych mięśni, wytwarza się prąd elektryczny. To samo dotyczy mięśnia, z którego zbudowany jest jeden z naszych najważniejszych narządów - serce.
W naszym sercu impulsy elektryczne tworzą się samoistnie, z częstotliwością decydującą o jego pracy. Miejsce, w którym ten prąd powstaje, nazywamy węzłem zatokowym.
Z tego miejsca przetransportowuje się on do wyspecjalizowanych komórek, które przesyłają go do różnych części serca.

Badania laboratoryjne i obrazowe u lekarza POZ

Jeśli w wyniku udzielonej porady lekarskiej zachodzi konieczność wykonania takiego badania, lekarz POZ może wystawić zlecenie na bezpłatne badanie elektrokardiograficzne (EKG) w spoczynku, które może pomóc mu postawić diagnozę.

Pacjent wykonuje zlecone badanie w gabinecie zabiegowym wskazanym przez lekarza kierującego, z reguły jest to gabinet zabiegowy mieszczący się w danej przychodni zdrowia.

Wykaz badań diagnostycznych, na które kieruje i za które płaci lekarz POZ ze środków finansowych otrzymywanych z NFZ za każdego pacjenta, jest ściśle określony. Wszystkie wykonywane są na zlecenie lekarza w laboratorium lub pracowni, z którymi na wykonywanie danych badań zostały podpisane umowy.

Cennik

NFZ

Badanie w ramach świadczeń NFZ

0 zł

Prywatnie

Badanie prywatne

od 50 zł

Dlaczego Euromedica?

120
Specjalistów
35
Poradni
20
Lat w branży
8
Placówek