RTG

RTG jest techniką obrazowania, która wykorzystuje promieniowanie x (rentgenowskie). Dzięki tym promieniowaniom można prześwietlić dowolną część ciała.

Jest to jedna z podstawowych technik diagnostycznych stosowanych w dzisiejszej medycynie. Badanie RTG jest potocznie nazywane „prześwietleniem”.

Zdjęcie rentgenowskie trwa błyskawicznie, jest bezbolesne i w większości przypadków nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowywania. Często jest stosowany ubiór ochronny (np. kamizelka na klatkę piersiową) w celu ochronnym. Osoba badana jest proszona o prawidłowe ułożenie ciała i odkrycie fragmentu, który za moment będzie prześwietlony (np. but w przypadku stopy). Po tych czynnościach osoba odpowiedzialna za obsługę aparatury przechodzi do innego pomieszczenia, z którego wykonuje zdjęcie RTG.

Badanie z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego ma najczęściej zastosowanie w:

  • sprawdzaniu układu kostnego, w celu wykrycia ewentualnych zmian pourazowych, takich jak złamania lub zwichnięcia. Dzięki RTG można również rozpoznać zaburzenia budowy kości przy chorobie reumatycznej, zwyrodnieniowej i osteoporozie,
  • diagnozowaniu klatki piersiowej w celu wykluczenia choroby gruźliczej, zapalenia płuc, rozedmy płuc oraz wszelkich zmian nowotworowych w obwodzie klatki piersiowej. Badanie pozwala również ocenić sylwetkę i wielkość serca,
  • kontrolowaniu przewodu pokarmowego, dzięki czemu można sprawdzić kształt przełyku i jego hipotetycznych zwężeń. Badanie pomaga również ocenić czynności ruchowe oraz kształt żołądka, oraz jego położenie względem reszty narządów.

Od dnia 1 października 2020 roku oddajemy do państwa dyspozycji portal na którym po wpisaniu kodu dostępowego otrzymanego po wykonaniu zdjęcia wraz z numerem PESEL uzyskają państwo dostęp do wykonanego zdjęcia wraz z opisem (jeżeli był zlecony). Aby przejść do strony z wynikami badań należy kliknąć TUTAJ. Przychodnie zdrowia oraz lekarze, którzy mają podpisane umowy współpracy z naszą pracownią rentgenodiagnostyki ogólnej również mają dostęp do wyników badań więc nie ma potrzeby zabierania ze sobą wydruku zdjęcia lub tez płyty CD.

Badanie dostępne w:

Cennik

NFZ

Badanie w ramach świadczeń NFZ

0 zł

Prywatnie

Badanie prywatne

od 15 zł

Dlaczego Euromedica?

120
Specjalistów
35
Poradni
20
Lat w branży
7
Placówek
Newsletter
Otrzymuj garść zdrowych informacji!
Nieprawidłowe dane
Nieprawidłowe dane
Nieprawidłowe dane