Psychiatra Grudziądz NFZ i prywatnie
Poradnia Zdrowia Psychicznego dla dorosłych
im. dr. Wł. Biegańskiego
ul. Rydygiera 15/17
- Osoby pełnoletnie cierpiące na zaburzenia psychiczne, mieszkające na terenie powiatu grudziądzkiego oraz wąbrzeskiego. Nasi Specjaliści czekają na pacjenta. Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny jest miejscem zgłoszenia się pacjenta - osobiście lub telefonicznie poszukującego pomocy psychiatryczno-psychologicznej. W Punkcie Zgłoszeniowo-Koordynacyjnym można uzyskać informacje na temat funkcjonowania Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych, pacjent może zostać zapisany do odpowiedniego specjalisty lub pokierowany do odpowiedniego działu Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych (np.: poradnia, oddział szpitalny, udzielenie porady psychiatrycznej lub psychologicznej, itd.).
- Nie obowiązują żadne skierowania. Nie trzeba zapowiadać swojego przyjścia ani się rejestrować wcześniej. Do Centrum można przyjść w każdej chwili (w godzinach jego pracy), szukając pomocy dla siebie lub dla bliskiej osoby, której stan budzi niepokój.
- Pacjent może przyjść sam lub z bliskimi, żeby czuć się raźniej. Jeśli się zgodzi, bliska osoba będzie przy nim podczas konsultacji. Pacjent porozmawia ze specjalistą i zostanie przeprowadzony wywiad, w tym z bliskimi.
- Po ustaleniu, co się dzieje, opracowany zostanie plan leczenia. Jeśli przypadek zostanie uznany za pilny, leczenie wystartuje nie później niż 72 godziny od konsultacji w Punkcie Koordynacyjno-Zgłoszeniowym. Będzie ułożone tak, żeby jak najlepiej odpowiadało potrzebom pacjenta i pasowało do problemów, z którymi się boryka.
- z niepełnosprawnością spowodowaną otępieniem (min. w chorobie Alzheimera);
- w aktywnej fazie uzależnienia od substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, dopalacze) – od osób uzależnionych wymagana jest abstynencja i jednoczesne leczenie w poradni uzależnień;
- z wysuwającym się na pierwszy plan problemem wynikającym z zaburzeń osobowości (impulsywność, zachowania agresywne, konflikty interpersonalne);
- w ostrej fazie kryzysu psychicznego, gdy nasilenie objawów wymaga pobytu w szpitalu;
- nie wyrażających zgody na leczenie farmakologiczne.
- Oddział Psychiatryczny I
- Izba Przyjęć Psychiatryczna
- Poradnia Zdrowia Psychicznego z Punktem Zgłoszeniowo – Koordynacyjnym
- Oddział Psychiatryczny Dzienny
- Zespół Leczenia Środowiskowego
- Poradnia Zdrowia Psychicznego
Psychiatra to specjalista, który zajmuje się chorobami oraz zaburzeniami psychicznymi.
Wizyta u tego typu lekarza nie powinna budować dodatkowego napięcia, bowiem psychiatra potrafi dotrzeć do przyczyn i wyznaczyć odpowiednią drogę leczenia przy ewentualnych problemach, czyli np. stosowanie leków farmakologicznych.
Osoba psychiatry różni się od psychologa oraz psychoterapeuty. Psychiatra jest lekarzem, który może zdiagnozować i leczy choroby psychiczne, a także przypisuje recepty, zwolnienia lekarskie, czy kieruje pacjentów do szpitala. W przypadku psychologa uprawnienia są inne - udziela pacjentowi wsparcia, może opiniować i orzekać o stanie chorego, jednak nie jest uprawniony np. do wystawiania recept. Podobne wsparcie można spotkać u psychoterapeuty.
Do obowiązków psychiatry należy ocena i zdiagnozowanie choroby, jaką przechodzi pacjent. Równocześnie obowiązuje go tajemnica psychiatryczna, zatem nie może podzielić się niewygodnymi faktami z innymi, a co za tym idzie - nie trzeba obawiać się tej wizyty.
Objawy, na które trzeba zwrócić uwagę, często po wcześniejszej już, wstępnej konsultacji z psychologiem lub lekarzem ogólnym:
- zmiany nastroju,
- izolowanie się od otoczenia,
- zmiany aktywności - nadmierna lub zbyt mała
- gwałtowne, niespodziewane zmiany w życiu, z jakimi ciężko sobie poradzić, np. śmierć bliskiej osoby, utrata pracy,
- ciągłe uczucie strachu i niepokoju,
- uczucia smutku, przygnębienia,
- poczucie samotności,
- większa nerwowość, nadwrażliwość na napotkanie sytuacje,
- widzenie rzeczy, których nie ma,
- słyszenie głosów, które w rzeczywistości nie występują,
- ból głowy, drżenie rąk, nadmierna potliwość, kołatania serca - objawy niezwiązane z problemami fizycznymi, wykluczone przez badania,
- uzależnienie od alkoholu,
- uzależnienie od seksu,
- uzależnienie od zakupów,
- uzależnienie od narkotyków,
- uzależnienie od leków.
Jakie choroby leczy psychiatra?
- depresja,
- zaburzenia psychiczne,
- zaburzenia emocjonalne,
- zaburzenia osobowości,
- nerwica,
- schizofrenia,
- uzależnienia,
- mania,
- zaburzenia koncentracji i pamięci,
- myśli samobójcze,
- choroba afektywna dwubiegunowa,
- anoreksja,
- bulimia,
- psychoza,
- zespół stresu pourazowego,
- choroby zawodowe.