Ułatwienia dostępu

Skip to main content
#1 Profil zaufany
24.01.2020

#1 Profil zaufany

Chcielibyśmy państwu w dosyć prosty sposób wytłumaczyć czym jest i jak założyć swój własny profil zaufany, który między innymi będzie nam potrzebny aby uzyskać dostęp np. do IKP Internetowe Konto Pacjenta.

Zacznijmy może od tego co to jest właściwie profil zaufany w skrócie PZ?

Profil zaufany to zestaw danych, który identyfikują jego posiadacza w usługach podmiotów publicznych dostępnych on-line, dokładniej mówiąc jest to Twój podpis tylko tyle że w wersji elektronicznej. Tymi danymi są imię (imiona), nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL. Profil zaufany jest zabezpieczony, aby nikt — poza jego właścicielem, który zna do niego dostęp nie mógł go użyć. Dzięki temu każdy, kto posiada potwierdzony profil zaufany i użyje go w usłudze internetowej podmiotu publicznego, jest wiarygodna dla urzędu w którym dokonuje czynności.

Za pomocą tego podpisu skutecznie potwierdzisz swoją tożsamość w internecie oraz podpiszesz wniosek, jeśli jest to niezbędne do załatwienia sprawy.

Jak się go zakłada?

Profil zaufany można założyć tylko przez internet wchodząc na stronę PZ.GOV.PL i wybierając w górnym menu "Zarejestruj się", następnie wybieramy metodę potwierdzenia swojej tożsamości.

Do wyboru mamy trzy:

 1. potwierdzenie w placówce państwowej typu ZUS, KRUS, URZĄD MIASTA itd. - pełna lista placówek dostępna jest TUTAJ
 2. potwierdzenie przez bank
 3. oraz poprzez użycie e-dowodu

Najszybszą formą jest potwierdzenie tożsamości za pomocą e-dowodu o ile taki posiadacie, niestety niezbędny do tego jest również czytnik NFC połączony z waszym komputerem. Najczęściej jednak wybierane jest potwierdzenie przez bank w którym posiadacie konto i do którego macie dostęp on-line. Należy postępować zgodnie ze wskazówkami pokazywanymi na ekranie monitora, ponieważ bank weryfikował waszą tożsamość podczas zakładania konta, może potwierdzić że TY to TY a nie inny Kowalski - cała rejestracja zajmuje około 15 minut łącznie z potwierdzeniem tożsamości. Najbardziej czasochłonną czynnością jest potwierdzenie w urzędzie - mianowicie najpierw trzeba wykonać czynności w komputerze rejestrując się, następnie trzeba udać się z dowodem osobistym do jednego z urzędów w Waszym mieście celem potwierdzenia tożsamości. Urzędnik wydrukuje formularz, sprawdzi dowód i poprosi o podpis. Ot co i profil zaufany założony :)

Gdzie go można używać?

 • Zalogować do Internetowego Konta Pacjenta (IKP)
 • Podpisać JPK_VAT
 • Złożyć wniosek o rejestrację działalności gospodarczej
 • Zgłosić utratę dokumentu tożsamości
 • Wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
 • Załatwić sprawy urzędowe dla swojej rodziny: becikowe, świadczenia rodzicielskie, Karta Dużej Rodziny, Świadczenie o Funduszu Alimentacyjnym
 • Uzyskać odpis aktu stanu cywilnego
 • Dziesiątki innych spraw

My w następnym artykule zajmiemy się logowaniem do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) - do tego czasu załóżcie profil zaufany, pozdrawiam.

Dlaczego Euromedica?

120
Specjalistów
35
Poradni
20
Lat w branży
8
Placówek