Ułatwienia dostępu

Skip to main content
  • Czym są i jak naprawdę działają antybiotyki?
    14.11.2019

    Czym są i jak naprawdę działają antybiotyki?

Sezon jesienno - zimowo - grypowy skłonił mnie do tego, aby napisać coś o antybiotykach.

Antybiotyki są pochodzenia naturalnego, jak popularna niegdyś penicylina. Na co dzień w naszej kuchni używamy przyprawy, w której występuje substancja o silnych właściwościach antybiotycznych. To czosnek, a substancja ta to alicyna. Znakomita większość stosowanych antybiotyków jest syntetyczna, to znaczy sztuczna.

Ile trwa kuracja antybiotykiem?

Kuracja antybiotykiem może trwać 3, 5, 7 dni albo nawet dłużej. Długość terapii nie świadczy o tym, jak silnie działa lek. Bardzo ważne jest to, żeby kuracji nie przerywać, aby antybiotyk był stale obecny w naszym organizmie.

Antybiotyk na grypę lub przeziębienie?

To leki stosowane w zakażeniach BAKTERYJNYCH. Na infekcje wirusowe, czyli na grypę lub przeziębienie nie będą działać!

Ich nadużywanie może powodować osłabienie bądź ograniczenie ich działania. To silnie działające preparaty. Są bardzo skuteczne, ale nie pozbawione skutków ubocznych.

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Większość z nich, mówiąc popularnie, "wyrzuca" z przewodu pokarmowego to co złe, ale również to, co dobre, czyli pożyteczne dla nas bakterie usprawniające trawienie, metabolizm lub produkujące witaminy. Dlatego tak ważne jest przyjmowanie podczas kuracji antybiotykowej probiotyków, które uzupełniają te niedobory. Musimy również pamiętać o tym, aby odpowiednio zażywać te preparaty. Niektórych z nich nie można łączyć z jedzeniem, popijać sokami, herbatą lub kawą, albo spożywać alkoholu.

Antybiotyki powinniśmy brać w równych odstępach czasu, bo tylko wtedy zapewnimy odpowiednie ich stężenie w naszym organizmie i zapewnimy skuteczność działania.

Szanowni Państwo, leki to nie cukierki, a antybiotyki to nie panaceum (czyli lek na wszystko). Pytajmy lekarza, pytajmy farmaceutę o to jak je stosować, aby były najskuteczniejsze i pomogły nam wyzdrowieć

 

 

Dlaczego Euromedica?

120
Specjalistów
35
Poradni
20
Lat w branży
8
Placówek