Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Dziś opowiem Wam trochę o witaminie D. Co to jest? Gdzie możemy ją znaleźć? Kiedy i ile zażywać?

To związek chemiczny rozpuszczalny w tłuszczach. Fizjologiczne znaczenie dla ludzkiego organizmu maja formy D2 i D3. Obie formy w naszym organizmie przechodzą w formę aktywną, która bierze udział w regulacji gospodarki wapniowo - fosforanowej.

Przyswajanie witaminy D

Możemy ją w łatwy sposób wyprodukować. Wystarczy jak najwięcej przebywać na powietrzu w okresie wiosenno - letnim, ponieważ jest ona wytwarzana pod wpływem promieni słonecznych. Natomiast w okresie jesienno - zimowym powinniśmy zadbać o jej suplementację, czyli dostarczenie do organizmu gotowych preparatów.

Konsekwencje niedoboru witaminy D

Niedobór witaminy D może prowadzić do krzywicy, natomiast nie jest z nią absolutnie równoznaczny. Zapamiętajmy to. Witamina D ma jednak wiele różnych zastosowań.

Wg najnowszych badań ma ona pewien wpływ na odporność organizmu - pomaga ją wzmocnić. Przez to zapobiega również rozwojowi infekcji. Naukowcy twierdzą również, że może ona wpływać na poprawę nastroju w miesiącach jesienno - zimowych, a także zmniejszać ryzyko rozwoju cukrzycy.

Gdzie znaleźć witaminę D?

Forma D2 występuje w roślinach i drożdżach, natomiast forma D3, oprócz tego, że występuje w organizmie człowieka, jest też w mięsie, rybach, tranie, czy jajkach. W aptekach jest mnóstwo preparatów witaminy D w różnych formach: aerozol, tabletki, czy kapsułki. Jej suplementację powinniśmy skonsultować z lekarzem, a dawkę najlepiej dobrać po oznaczeniu poziomu witaminy we krwi. Nie każdy z nas powinien stosować od razu jej najwyższą dawkę. Nie zapominajmy jednak o niej. Jest nam ona potrzebna, a co najważniejsze, jest tak łatwo dostępna, zwłaszcza w słoneczne, piękne dni.

 

 

Dlaczego Euromedica?

120
Specjalistów
35
Poradni
20
Lat w branży
8
Placówek