Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Jesień, zima, czas przeziębień. Kiedy łamie nas w kościach, z nosa cieknie, kaszel nie pozwala spać i mamy podwyższoną temperaturę, często w aptece prosimy coś na przeziębienie. Dziś chciałabym powiedzieć trochę o Aspirynie (Polopirynie).

Jest ona znana już od czasów Hipokratesa. Zawiera salicylan (kwas acetylosalicylowy), który pochodzi z kory wierzby. Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozrzedzające krew. Właśnie z uwagi na to ostatnie, powinna być z rozwagą stosowana.

Działania zdrowotne aspiryny

W dzisiejszych czasach stosuje się ją również u osób po zawałach, udarach mózgu. Mogą oni przez długi czas stosować kwas acetylosalicylowy w mniejszych dawkach.
Aspiryna łagodzi ból, zwalcza gorączkę, rozrzedza krew, a w większych dawkach zmniejsza stan zapalny.

Na co uważać przy stosowaniu aspiryny

Musimy jednak uważać, kiedy i w jakich dawkach ją stosować. Nie jest ona wskazana dla dzieci poniżej 12 - 13 roku życia, a to ze względu na możliwość wystąpienia zespołu Reya (stłuszczenie wątroby). Kobiety w ciąży oraz karmiące mogą ją przyjmować tylko pod nadzorem lekarza. Jeśli ktoś z Was przyjmuje ją regularnie, nawet w mniejszych dawkach (np. Acard), a przygotowuje się do operacji, powinien bezwzględnie poinformować o tym lekarza, ponieważ może zaistnieć potrzeba szybszego jej odstawienia.
Nie zapominajmy również, że aspiryna może wchodzić w interakcje z innymi lekami (np, inne leki przeciwzapalne, metotreksat, warfaryna). Nie powinny jej przyjmować osoby, które maja wrzody żołądka, mają problemy z krzepliwością krwi, maja alergię na aspirynę lub inny lek przeciwbólowy, piją regularnie alkohol, są w trakcie leczenia stomatologicznego.

Rozsądek najważniejszy

Pamiętajmy zatem, aby leczyć się z głową. Zanim zażyjemy jakiś preparat, upewnijmy się, że możemy go brać.

Życzę nam wszystkim zdrowia w ten jesienno - zimowy czas.

Dlaczego Euromedica?

120
Specjalistów
35
Poradni
20
Lat w branży
8
Placówek