Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Któż z nas nie zna takiego obrazka. Długie, niejasne wąsy zdobiące okrągłe oblicze o jednolitym, ciemnym kolorze.

Ciągnąca się za nim smuga, nadaje wyjątkowego charakteru niczym woń świeżo nałożonego Old Spice’a w niedzielne przedpołudnie. Ten typowy, jednoznacznie wyróżniający się z otoczenia wygląd powoduje, że ciężko ją pomylić z czymś innym. Dlatego też, jeśli patrząc w ekran monitora ultrasonografu oczami wyobraźni jesteś w stanie zobaczyć wszystko to, co typowe dla stryja Władka, króla każdego wesela, świeżo po powrocie z wczasów w Turcji, to prawdopodobnie widzisz zwykłą, prostą torbiel - najczęstsze zjawisko obserwowane w usg piersi.
***
Torbiele to stan dotykający dużego odsetka populacji kobiecej w różnym wieku. W większości niegroźne, choć bardzo lubią niepokoić i spędzać sen z powiek, szczególnie zaś wtedy, gdy jakiś człowiek w fartuchu skieruje do onkologa z dopiskiem „NA PILNE” który wtedy najczęściej mówi, że nie ma się czym przejmować.
Większości z nich się w ogóle nie leczy, najczęściej też dalej nie diagnozuje.
***
Spytacie zatem co z nimi robić?? Można nie walczyć, można się przyzwyczaić, ale mimo wszystko raz do roku wypada się spotkać. Trochę jak ze stryjem Władkiem.


źródło: Chirurg Paweł

Dlaczego Euromedica?

120
Specjalistów
35
Poradni
20
Lat w branży
8
Placówek