Szanowni Państwo,

przekazujemy informacje o bezpłatnych badaniach przesiewowych realizowanych w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym.

Zapraszamy mieszkanki Grudziądza w wieku 40-49 lat i 70+ (z grupy podwyższonego ryzyka) na bezpłatne badania mammograficzne - finansowane z budżetu gminy-miasta Grudziądz oraz Panie w wieku 50-69 lat (niezależnie od miejsca zamieszkania) - finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (raz na 2 lata).

Badania mammograficzne wykonywane są w Pracowni Mammograficznej Grudziądzkiego Szpitala, która znajduje się w budynku D, na II piętrze, w gabinecie nr 241.

Wymagana jest rejestracja telefoniczna pod nr 56 641 4616 od poniedziałku do piątku od godz. 8:00 do 14:00.
 
Dodatkowo zapraszamy Panie na bezpłatne badania cytologiczne, finansowane przez NFZ w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.
Program profilaktyki raka szyjki macicy adresowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat, które nie wykonały badania cytologicznego w ciągu ostatnich 3 lat.
Kobiety młodsze niż 25 lat i starsze niż 59 lat, mogą skorzystać z badania cytologicznego w ramach porady udzielonej przez lekarza specjalistę.

Aby skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych należy zarejestrować się telefonicznie pod numerem 56 641 4187 lub 56 641 4185.
 
Badanie wykonywane jest w Poradni Położniczo-Ginekologicznej w budynku D, na parterze, w gabinecie nr 2.

Nasz Szpital jest jednym z nielicznych podmiotów leczniczych w Polsce, który wykonuje bezpłatną cytologię na podłożu płynnym!

Cytologia płynna (LBC - ang. liquid base cytology) to nowoczesna technika przygotowywania preparatów cytologicznych.
W odróżnieniu od cytologii konwencjonalnej, w cytologii płynnej wymaz z szyjki macicy pobierany jest nie bezpośrednio na szkiełko mikroskopowe, lecz na specjalne podłoże płynne, które podlega dalszej obróbce laboratoryjnej w pracowni. Dzięki takiej obróbce preparaty mikroskopowe są w dużej części pozbawione różnych
artefaktów (np. efektu podsuszenia) i niepożądanych elementów (np. krwinek czerwonych,  śluzu itp.) utrudniających dalszą ocenę mikroskopową. Badania kliniczne potwierdziły, że cytologia płynna, zwana także cienkowarstwową jest bardziej czuła i znacznie dokładniejsza niż cytologia tradycyjna:

     * wykrywalność zmian śródnabłonkowych dużego stopnia jest zwiększona o 64,4%.
     * technika pobrania gwarantuje, że 100% komórek trafi do laboratorium w stanie umożliwiającym zbadanie.
     * z tej samej próbki można wykonać testy w kierunku np. zakażenia wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) to najważniejszy czynnik ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Wyróżnia się wysoko i niskoonkogennetypy wirusa. Badanie metodami biologii molekularnej pozwala na stwierdzenie lub wykluczenie infekcji oraz określenie onkogenności wykrytego wirusa.

Dlaczego należy wykonywać cytologię cienkowarstwową?
To nowa jakość w badaniach cytologicznych - pozwala na osiągniecie większej pewności i wiarygodności wyników. W Europie Zachodniej cytologia płynna systematycznie wypiera cytologię tradycyjną. Również w Polsce, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje LBC jako metodę zalecaną (obok tradycyjnej cytologii) w przesiewowych
badaniach w kierunku raka szyjki macicy.

Dlaczego Euromedica?

120
Specjalistów
35
Poradni
20
Lat w branży
7
Placówek
Newsletter
Otrzymuj garść zdrowych informacji!
Nieprawidłowe dane
Nieprawidłowe dane

Nieprawidłowe dane