• #2 Internetowe Konto Pacjenta - IKP
  07.02.2020

  #2 Internetowe Konto Pacjenta - IKP

W tej części zajmiemy się Internetowym Kontem Pacjenta w skrócie IKP.

Co to jest IKP?

Jak sama nazwa wskazuje jest to konto, na którym znajdziemy informacje między innymi o swojej dokumentacji medycznej, wystawionych e-receptach i e-skierowaniach.

Kto może mieć IKP?

Każda osoba zamieszkująca na terenie Polski i posiadająca numer PESEL ma domyślnie założone IKP. Trzeba jedynie skonfigurować sobie dostęp do tego konta wykonując pierwsze logowanie. Dostęp jest bezpłatny.

Jak się zalogować do IKP?

Logujemy się na stronie pacjent.gov.pl używając swojego profilu zaufanego. Jak założyć profil zaufany opisywaliśmy w naszym blogu w artykule  #1 Profil zaufanyPo zalogowaniu będziemy poproszeni o zaakceptowanie regulaminu korzystania ze strony. Po akceptacji mamy już dostęp do swojego konta. Nie zdziwmy się jednak jak nic na nim nie zajdziemy, pomimo tego iż korzystaliśmy w ostatnim czasie z usług lekarza, szpitala lub były wystawione dla nas recepty. Pełna aktywacja konta zajmuje około 24 godzin, przez ten czas są pobierane nasze dane aby mogły być wyświetlone na Waszym koncie.

Co znajdziemy na IKP?

 • swoją dokumentację medyczną – na przykład e-recepty i e-skierowania, a wkrótce także swoje wyniki badań czy wypis ze szpitala,

informacje o:

 • wysokości refundacji: kupionych leków i innych produktów medycznych, świadczeń wykorzystanych w ramach NFZ – na przykład przebytego zabiegu lub badania,
 • zaleconej dawce leków,
 • zaplanowanych świadczeniach refundowanych przez NFZ, takich jak wizyta u twojego lekarza specjalisty czy planowany termin rehabilitacji,
 • otrzymasz e-receptę SMS-em lub e-mailem — wystarczy, że podasz swój numer telefonu lub adres e-mail
 • wykupisz leki z recepty w różnych aptekach nie tracąc refundacji
 • udostępnisz bliskiej osobie lub lekarzowi informację o stanie zdrowia i historię przepisanych leków
 • masz dostęp do danych medycznych swoich dzieci do 18. roku życia
 • odbierzesz kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej i po konsultacji, np. telefonicznej, z lekarzem)

Wkrótce w IKP sprawdzisz także swoje deklaracje wyboru lekarza, pielęgniarki lub położnej publicznej służby zdrowia (POZ).

W następnym artykule opiszemy jak ustawić powiadomienia SMS dotyczące wystawienia e-recepty dla siebie oraz swoich bliskich. Zajmiemy się również opisem poszczególnych funkcji IKP.

Dlaczego Euromedica?

120
Specjalistów
35
Poradni
20
Lat w branży
5
Placówek
Newsletter
Otrzymuj garść zdrowych informacji!
Nieprawidłowe dane
Nieprawidłowe dane
Nieprawidłowe dane